Zdobycze medalowe 2014Autor:Jacek Waszczuk w dniu:2014-12-23 11:22:10

W 2013 roku piloci reprezentujący Polskę w mistrzostwach świata i europy zdobyli 28 medali w tym 14 złotych, 4 srebrne i 10 brązowych. Szczegółowe wyniki prezentowaliśmy w artykule "Zdobycze Medalowe 2013". W tym roku odbyło się zdecydowanie więcej imprez w randze mistrzostw świata niż w randze mistrzostw europy, lecz nie przeszkodziło to w uzyskaniu wielu medalowych pozycji a nawet udało się poprawić zeszłoroczny wynik. Zestawienie wypada zacząć od kategorii, w której piloci mieli najwięcej szans medalowych czyli "motoparalotnie i mikroloty".

W sierpniu, na Węgrzech w Matkopuszta, rozegrano podwójne mistrzostwa świata czyli 8. Mistrzostwa Świata Motoparalotni oraz 14. Mistrzostwa Świata Mikrolotów.

Od lat piloci z Polski liczą się w walce o medalowe pozycje w tych dyscyplinach. Po cichu liczyliśmy też na świetne występy na Węgrzech. Po tygodniowych zmaganiach dotarły do kraju wieści o medalowych zdobyczach:

- Ryszard ŻYGADŁO, Barbara GRZEGORCZYK  zdobyli złoto w klasie PF-2 (motoparalotnie dwumiejscowe)

- Henryk ORWAT wywalczył srebro w klasie RWL-1 (motolotnie jednomiejscowe)

- Przemysław JURKIEWICZ, Dominika JURKIEWICZ wywalczyli srebro w klasie RWL-2 (motolotnie dwumiejscowe)

- Norbert NOWICKI, Grzegorz ROSZKOWSKI wywalczyli srebro w klasie PF-2 (motoparalotnie dwumiejscowe)

- Kamil MAŃKOWSKI zdobył brąz w klasie PF-1 (motoparalotnie jednomiejscowe)

- Jarosław BALCERZEWSKI, Magdalena KŁOSS wywalczyli brązowy medal w klasie PL-2 (motoparalotnie dwumiejscowe)

- klasyfikacja drużynowa w kategorii PL-1 (motoparalotnie jednomiejscowe) - Polacy zdobyli złoty medal

- klasyfikacja drużynowa PL-2 (motoparalotnie dwumiejscowe) - złoty medal

- złoty medal Motoparalotniowych Mistrzostw Świata w klasyfikacji narodowej

- srebro w klasyfikacji drużynowej PF-1 (mikroloty jednomiejscowe)

- srebro drużynowo Mikrolotowych Mistrzostw Świata

Ponadto we Francji rozegrane zostały pierwsze Slalomowe Mistrzostwa Europy Motoparalotni. W pierwszej imprezie tej rangi znakomicie spisali się Polacy:

- Wojciech BÓGDAŁ

zdobył tytuł mistrza Europy i wywalczył złoty medal w slalomie w klasie PL-1 (motoparalotnie jednomiejscowe)

- Piotr FICEK

został wicemistrzem Europy i zdobył srebrny medal w slalomie w klasie PF-1 (motoparalotnie jednomiejscowe start z nóg)

Krzysztof ROMICKI

został wicemistrzem Europy i zdobył srebrny medal w slalomie w klasie PL-1 (motoparalotnie jednomiejscowe)

- Piotr FICEK, Andrzej MALKUSZ, Kamil MAŃKOWSKI

wywalczyli srebro w sztafecie (motoparalotnie jednomiejscowe)

- Złoty medal Slalomowych Mistrzostw Europy wywalczyła reprezentacja Polski w klasyfikacji narodowej

Zdjęcie reprezentantów przy zupełnie innej okazji, podczas krajowych pokazów lotniczych

Kolejną dyscypliną, w której świętowaliśmy sukcesy było szybownictwo. Nie powinno to nikogo dziwić, pierwszy medal szybowcowych mistrzostw świata zdobył Marian GORZELAK w 1956 roku. Przez ponad pół wieku ilość wywalczonych medali sukcesywnie rosła i jak sądzę w 2015 roku przekroczy magiczną liczbę 100.

W 2014 roku trzykrotnie zmagali się szybownicy w przelotach gdyż rozegrano 5. Szybowcowe Mistrzostwa Świata Grand Prix czyli wyścigi szybowcowe oraz 33. Szybowcowe Mistrzostwa Świata.

Ilość konkurencji i liczba startujących zawodników uniemożliwia już rozegranie mistrzostw świata w jednym miejscu. Dlatego  zawody podzielono na dwie części. Pierwsza część rozgrywana była w Räyskäla/Finlandia gdzie zmagali się zawodnicy w klasach Club, standard i dwumiejscowej.

Druga część rozgrywana była w Lesznie w klasach otwartej, 15 metrowej i 18 metrowej. Teoretycznie istniała możliwość by jeden zawodnik uczestniczył we wszystkich z wymienionych powyżej klasach rozgrywkowych. Dokonał tego Sebastian Kawa zdobywając w 2014 roku trzy medale szybowcowych mistrzostw świata. Medalowy dorobek szybowników wygląda następująco:

brąz w klasie18 metrowej

Trzecią dyscypliną „medalodajną” jest akrobacja szybowcowa. W 2014 roku rozegrano na lotnisku aeroklubu Toruńskiego 17. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej i 5. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced. Cieszą zdobycze medalowe naszych zawodników, tym bardziej iż medale zdobywały już kolejne pokolenia mistrzów:

zdjęcie z prywatnego archiwum Macieja Pospieszyńskiego

-  Maciej POSPIESZYŃSKI (zdobył złoty medal w akrobacji indywidualnie w klasie unlimited)

Katarzyna ŻMUDZIŃSKA (zdobyła srebrny medal w akrobacji indywidualnie w klasie advanced)

- Sławomir TAŁOWSKI (zdobył brązowy medal w akrobacji w klasie advanced)

- złoty medal drużynowy wywalczyli zawodnicy w akrobacji w klasie advanced

- srebro drużynowo wywalczyła reprezentacja Polski w akrobacji w klasie unlimited

Na zakończenie warto jeszcze dokonać omówienia GA czyli latania samolotowego. W tej dyscyplinie medale w mistrzostwach świata nasi reprezentanci zaczęli zdobywać w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Do dziś, czyli już przez cztery dekady, udało się zdobyć sporo ponad setkę medali i w tej klasyfikacji przodujemy wśród innych państw. Dlatego nie powinno dziwić, iż w tej kategorii także spodziewaliśmy się medali. W drugiej połowie sierpnia na lotnisku Aeroklubu Toruńskiego rozegrano 19. Rajdowo-Nawigacyjne Mistrzostwa Świata. Po raz pierwszy odbyły się one w nowej formule, z podziałem zawodników na klasę unlimited i advanced.

Wywalczone medale:

- Bogusław RADOMSKI, Dariusz LECHOWSKI srebro w klasie unlimited

- Michał WIECZOREK, Marcin WIECZOREK brąz w klasie unlimited

- złoto drużynowo w klasie unlimited

W tym miejscu wypada dopisać, iż zgodnie z jednym z punktów regulaminu oficjalnie w zawodach nie mogły uczestniczyć trzy polskie załogi w klasie advanced. Zawodnicy rywalizowali pod flagą FAI uzyskując doskonałe rezultaty, lecz niekorzystny dla nas zapis regulaminu nie pozwolił na przyznanie złota indywidualnie i drużynowo w kategorii advanced.

Podsumowując występy naszych pilotów w bieżącym roku - okazał się on jeszcze lepszy niż rok 2013. Indywidualnie i drużynowo zdobycze medalowe wyglądają następująco: Złoto - 11, Srebro - 13, Brąz - 5 - łącznie nasi zawodnicy zdobyli 29 medali.

Nie jest to jeszcze koniec osiągnięć medalowych Polaków - FAI organizuje również mistrzostwa świata i europy w modelarstwie lotniczym i kosmicznym. Podsumowanie w tej kategorii znajdzie się w osobnym tekście na naszym portalu.