Zdobycze medalowe 2013Autor:Jacek Waszczuk w dniu:2013-12-03 10:50:24

Nasi zawodnicy w sportach lotniczych od lat przyzwyczajają nas do znakomitych występów. Medale na    Mistrzostwach Świata i Europy nikogo nie dziwią. Niemniej rok 2013 okazał się w tym względzie szczególnie udany.

Początek dał Sebastian Kawa. Na początku stycznia 2013 roku rozgrywano w Argentynie drugą część 32. Szybowcowych    Mistrzostw Świata. Startujący w klasie standard Sebastian Kawa wygrał dwie konkurencje oraz całe zawody zdobywając kolejny  tytuł Mistrza Świata. Jędrzej Skłodowski w klasie światowej wywalczył podczas tych zawodów medal brązowy.

Sebastian Kawa

W lipcu, w Finlandii rozegrano Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej. Nasi reprezentanci polecieli na zawody z medalowymi aspiracjami i nie sprawili sobie i swoim sympatykom zawodu. Maciej Pospieszyński wywalczył brązowy medal Szybowcowych  Mistrzostw Świata w Akrobacji a nasza reprezentacja (Maciej Pospieszyński, Stanisław Makula i Jerzy Makula) wywalczyła brąz drużynowo.

Maciej Pospieszyński

W tym samym miejscu zmagali się także zawodnicy podczas 4. Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej Advanced. Tym razem Sławomir Tołowski zdobył srebro indywidualnie a reprezentacja (Sławomir Tołowski, Katarzyna Żmudzińska, Magdalena Stróżyk) zdobyła złoto w drużynie.

W czerwcu i lipcu bieżącego roku rozegrano szybowcowe Mistrzostwa Europy. Sebastian Kawa w klasie 18 metrowej wywalczył    złoty medal.

Po upływie miesiąca nasz Mistrz w drugiej części Mistrzostw odbywającej się w Michałkowie wywalczył także złoto, tym razem w klasie standard. W "standardach" całe podium zajęli Polacy, srebro bowiem zdobył Łukasz Wójcik a brąz przypadł Pawłowi Wojciechowskiemu.

Paweł Wojciechowski

Paweł Wojciechowski przed startem

W klasie Club Jakub Barszcz zdobył srebrny medal.

Jakub Barszcz

Jakub Barszcz przed startem

Natomiast Łukasz Błaszczyk szybowcem Jantar Standard 3 wywalczył brązowy medal.

W paralotniach było nieco skromniej choć nie powinniśmy się wstydzić. Klaudia Bułchakow zdobyła złoty medal podczas     Mistrzostw Świata oraz wygrała w Pucharze Świata w 2013 roku dwa złote medale.

W sporcie samolotowym we wrześniu 2013 rozegrano XXI Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym. Bolesław Radomski „wylatał” złoto indywidualnie a Krzysztof Wieczorek srebro. Drużynowo reprezentacja naszego kraju (Bolesław Radomski, Krzysztof     Wieczorek i Michał Wieczorek) wywalczyła złoto.

Rajdowo nawigacyjne Mistrzostwa Europy w tym roku rozegrano w nowej formule - z podziałem na klasę unlimited i advanced. Pomimo zmian regulaminowych również na tej imprezie udało się wywalczyć medale. Załoga Michał i Mariusz Wieczorek wywalczyła brąz w kategorii unlimited a nasza reprezentacja zdobyła złoto w klasyfikacji drużynowej. W klasyfikacji advanced polska reprezentacja wywalczyła brąz drużynowo.

Motoparalotnie to kolejna konkurencja, która przyniosła garść medali naszym reprezentantom. We Francji rozegrano pierwsze Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata w Slalomie. W zawodach wystartowało 86 zawodników z 18 państw. W klasie PF1 Grzegorz Krzyżanowski zdobył złoto indywidualnie a Marek Furtak brąz. W klasie PL1 Marcin Krakowiak zdobył złoto indywidualnie. Kolejne złoto wywalczyli zawodnicy Marcin Krakowiak, Maciej Biernat, Paweł Kozarzewski i Marek Furtak. Czwarte złoto wywalczyli nasi reprezentanci drużynowo w klasyfikacji All Team.

Motolotniarze podczas Mistrzostw Europy dodali coś od siebie zdobywając tytuły mistrzowskie w RWL (motolotnie dwumiejscowe). Przemysław Jurkiewicz i Agnieszka Odachowska wrócili do kraju ze złotymi krążkami.

Spadochrony przyniosły nam również zdobycze medalowe. Z Mistrzostw Europy rozgrywanych w Rosji Monika Sadowy - Naumienia przywiozła brąz w konkurencji celności lądowania a drużyna kobiet wywalczyła także brąz w celności lądowania w klasyfikacji    kobiet.

Podsumowując reprezentanci Polski zdobyli 14 złotych, 4 srebrne i 10 brązowych medali Mistrzostwa Świata i Europy. Gdy wliczy     się do tego jeszcze małe medale za zwycięstwa w poszczególnych konkurencjach może się okazać, iż jesteśmy w czołówce     sportów lotniczych. Do wysokiego poziomu naszych pilotów równają modelarze lotniczy, ale to już temat do kolejnego artykułu.