Royal International Air Tattoo 20 i 21 lipca 2013Autor:Grzegorz Rola w dniu:2013-07-26 09:37:15

Brytyjskie Royal International Air Tatoo są największymi pokazami militarnymi na świecie nie mającymi charakteru komercyjnego. Są organizowane nie tylko z myślą o entuzjastach i miłośnikach samolotów wojskowy, ale także o ich rodzinach, które podczas imprezy znajdą na lotnisku i terenie bazy lotniczej RAF Fairford także coś 'ciekawego' dla siebie.

Pierwsze pokazy Air Tattoo odbyły się w 1971 roku w North Weald na lotnisku w Essex. Wtedy wzięło w nich udział ponad sto samolotów. Nazwa "Royal International Air Tattoo" została przyznana w 1996 roku przez Królową Brytyjską za uznanie i wyjątkowe osiągnięcia. Tegoroczny Royal International Air Tattoo w bazie RAF-u w Fairford zorganizowano pod hasłem „Celebration of Aviation Excellence”. Tym razem organizatorzy postawili na różnorodność statków powietrznych oraz bogactwo ich malowania.

W tegorocznym RIAT wzięły udział następujące państwa: Belgia, Brazylia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Polska, Irlandia, Włochy, Jordania, Holandia, Norwegia, Oman, Portugalia, Szewcja, Szwajcaria i Wielka Brytania.
Holendrzy przybyli do Fairford ze swoim F-16 w charakterystycznym pomarańczowym malowaniu. Dodatkowo Royal Netherlands Air Force The Royal Netherlands Air Force zaprezentowały Demo Team na śmigłowcu Apache. Śmiglowiec posiada oryginalne maskowanie, które zostało naniesione za pomocą specjalnego nadruku. Taka technologia umożliwia również szybkie usunięcie maskowania, dzięki czemu śmigłowiec może w każdej chwili wrócić do wykonywania zadań w macieżystej jednostce.
Sam pokaz w locie ma na celu zaprezentowanie możliwości śmigłowca Apache oraz wysoki poziom wyszkolenia jego załogi.


Polskę reprezentowały Siły Powietrzne na samolotach MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, CASA C295M z 13. Krakowskiej Eskadry Lotnictwa Transportowego oraz AN-28B1R "Bryza" z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Kunszt pilotażu samolotu MiG-29 zaprezentowali ppłk pilot Artur Kałko i kpt pilot Adrian Rojek. Ppłk Artur Kałko jest zdobywcą zeszłorocznego, prestiżowego "Cannestra Trophy" przyznawanego przez firmę Lockheed Martin za najlepszy pokaz Royal International Air Tattoo.


   

 

 

Organizatorzy wiedzą, że RIAT to wyjątkowe pokazy. Zachęcamy do zapoznania sie z datami i organizowanie sobie wolnego czasu aby znaleźć się na Royal International Air Tatoo w Fairford:

  • 2014 - Saturday 12 & Sunday 13 July - Great War 100th & Red Arrows 50th Anniversaries
  • 2015 - Saturday 18 & Sunday 19 July - Battle Of Britain 75th Anniversary
  • 2016 - Saturday 16 & Sunday 17 July - Air Cadets 75th Anniversary
  • 2017 - Saturday 15 & Sunday 16 July
  • 2018 - Saturday 14 & Sunday 15 July - 100th Anniversary of the Royal Air Force
  • 2019 - Saturday 20 & Sunday 21 July - 70th Anniversary of NATO
  • 2020 - Saturday 18 & Sunday 19 July

źródło: www.airtattoo.com