Aerobatic Freestyle Challenge 2013Autor:Jacek Waszczuk w dniu:2013-08-20 08:58:46

W drugą sobotę czerwca tego roku w Pradze została zorganizowana przez Martina Hykę impreza pucharowa w akrobacji samolotowej w klasie unlimited.

  

 

  

 

Skąd wziął się pomysł takiej imprezy? Konkursy akrobacji sportowej rozgrywane na lotniskach aeroklubowych nawet przy zmaganiach najwyższej rangi skupiają niewielu widzów. Akrobacje są tam wykręcane przez kolejnych zawodników na wysokościach wyższych niż oczekują widzowie na pokazach. Ponadto zwykle akrobacje są wykonywane w z góry narzuconych układach i są powtarzane przez kolejnych zawodników co obniża ich atrakcyjność dla publiczności.

 

 

Biorąc pod uwagę powyższe wady zrodził się pomysł, by pokazać akrobatów w taki sposób aby zaciekawić przeciętnego widza. Marek Hyka, reprezentant Czech w akrobacji w klasie unlimited czyli w akrobacyjnej Formule 1, jako współorganizator zaprosił do Pragi dziesięciu pilotów startujących w tej klasie. Na lotnisku stawili się:

Tamas Illes, Węgry

Artur Kielak, Polska

Francois Le Vot, Francja

Gerard Cooper, Wielka Brytania

Pierre Varloteaux, Francja

Aude Lemordant, Francja

Swietłana Kapanina, Rosja

Olivier Mausurel, Francja

Marek Hyka, Czechy

Viktor Chmal, Rosja

Na przeszkodzie imprezie próbowała stanąć aura. Potężne opady deszczu spowodowały stany powodziowe nawet w samej Pradze. Pogoda nie pozwoliła na przylot Artura Kielaka. Niski pułap chmur nie dawał szansy na przelot. Na szczęście Artur dotarł do Pragi drogą lądową a wiązanki kręcił SBachem Marka Hyki.

 

W sportowym programie Aerobatic Freestyle Challenge w czwartek i piątek wykręcano wiązanki bez udziału publiczności by wyłonić najlepszych pilotów. Czołówka w sobotę miała wykonać po jednej obowiązkowej wiązance jednakowej dla wszystkich zawodników. Po programie obowiązkowym kręconym z dymami każdy z pilotów wykonał dla publiczności kilka indywidualnych figur pilotażu.

  

  

 

Na sobotnich pokazach nie mogło zabraknąć także członków naszego stowarzyszenia i forum. Obejrzeliśmy w sumie trzy godziny pokazów w locie - począwszy od oldtimerów, poprzez modele gigantów, wyścig pomiędzy pylonami paralotnią po rasowe maszyny akrobacyjne.

 

Zwieńczeniem imprezy było wręczenie pucharów, pamiątkowe zdjęcia i czas na autografy dla licznych chętnych.

 

Klasyfikacja końcowa zawodów:

1. Pierre Varloteaux /FRANCJA

2. Olivier Masurel /FRANCJA

3. Francois Levot /FRANCJA

4. Aude Lemonard /FRANCJA

5. Gerald Cooper /WIELKA BRYTANIA      

6. Artur Kielak /POLSKA

7. Marek Hyka /CZECHY

Fot. Martin Hales

 

Nie przypadkiem wygrali piloci francuscy. Reprezentanci tego kraju są aktualnymi mistrzami Europy z 2012 roku w klasyfikacji drużynowej a Olivier Masurel zdobywcą indywidualnych medali na ostatnich mistrzostwach Świata i Europy. Francois Levot jest natomiast drużynowym mistrzem Świata z 2009 roku i indywidualnym zdobywcą brązowego medalu.

  

 

Do znakomitej organizacji imprezy dostosowała się też aura. Wisząca w dusznym powietrzu burza przeszła nad Pragą dopiero późnym popołudniem gdy już wracaliśmy do Polski.

Imprezę w Pradze wpisałem do kalendarza imprez, na których warto się pojawić w kolejnym roku do czego wszystkich zachęcam. Do zobaczenia w Pradze!